foto no azocleantech.com
Runa neiet tikai par to, ka tie tiek traumēti; runa iet arī par īpatņu bojāeju. Kā zināms jebkura suga spēj piemēroties, bet tas, ka putni pārceļas uz citām dzīvesvietām rada atkal citas, lokālas problēmas, jo ja nav putnu, tad nav arī faktiski to, kas tiek galā ar barības ķēdē zemāk esošajiem kaitēkļiem - kukaiņiem. Tadejādi tiek nodarīts posts ne tikai putniem, bet arī lauksaimniecībai, cilvēkam pat, jo ne visi kukaiņi ir draudzīgi arī mums.
Tiek lēsts, ka kā viena no iespējām ir būvēt augstākas turbīnas, proti, ierasto 125-150 m augstumu aizvietot ar 175 metrus augstām turbīnām, turklāt būtiski izmainīt to dizainu, ieviešot daudz lielākas lāpstiņas. Tas savukārt radītu arī lielāku enerģijas atdevi no pašas turbīnas, un iespējams, mazinātu to postošo ietekmi uz putniem un kukaiņiem.
Pētījumi par šo tēmu tiek veikti, tomēr to dati tiek publiskoti ļoti nabadzīgi. Iespējams, ka daudz sīkāka izpēte palīdzētu apzināt potenciālos vēja reģionus, saistībā arī ar to, cik daudz sugu aizsargājamo un putnu, sikspārņu vispār dzīvo potenciāli turbīnu izvietošanas reģionā. Nepietiek tikai ar ideju par to, ka tiks ražota zaļā enerģija, nepieciešams ņemt vērā arī tos, kas dzīvo šajos reģionos.
Uzceļot turbīnas tuvu jūrai, noteikti būs daudz vairāk enerģijas, tomēr cik liels putnu apdraudējums tiks radīts ir cits jautājums, kas jāizskata arī kā viens no būtiskākajiem. Vai tas tiek darīts - grūti teikt, tomēr jacer, ka putnu draugi piedalās šai procesā.
Ja runa iet par statistiku, kuru minēju iepriekš, tad šāda tāda jau ir. Ja runa iet par Kanādu, tad tur tika veikts pētījums šai jomā, jau 2013. gadā. Adrese šeit. Tiek lēsts, ka ja nekas netiks mainīts, tad vēja turbīnas nogalinās nākamajos 10-15 gados aptuveni 233 000 putnu. Cits pētījums norāda uz to, ka ASV vēja turbīnas ik gadu nogalina aptuveni no 140 000 līdz 328 000 putnu. Tas nav tik daudz, ja ņem vērā to, ka vispārējs pētījums par elektroenerģijas tīkliem un putnu sadursmi ar tiem, parāda pavisam citus ciparus, proti - 2014. gadā sadursmēs ar elektrolīnijām bojā gājuši aptuveni 12-64 miljoni (!!!) putnu. Un šie dati jau ir pārāk iespaidīgi, lai tor vienkārši ignorētu. Un tas ir tikai ņemot vērā ASV, bet vēja turbīnas atrodas vēl daudzviet citur pasaulē.
Kas skar rūpes un statistiku, pētījumus, tad arī šeit, pameklējot info, šo to var atrast internetā. Žurnālā "Nature" publicēts materiāls, kurā ir diezgan šokējoši dati - vēja turbīnas ne tikai apdraud ap tiem esošo ekosistēmu, bet tās (turbīnas) ir tieši vainīgas par to, ka putni iet bojā un izzūd veselām kolonijām, pat sugām. Tas savukārt rada apdraudējumus fermeriem (runa iet par Indijas reģionu), jo ja nav putnu, tad ķirzakām nav to dabīgo ienaidnieku un ķirzaku skaits būtiski palielinās, un tām visām vajadzīga pārtika un dzīves vieta. Un fermeri šeit palīdz viņām, negribot pat.
Tiek mēģināts arī veikts pasākumus, kas mazinātu turbīnu ietekmi uz dabu un apkārtējo ekosistēmu. Kā viena no iespējām tiek minēta to izslēgšana uz kādu laiku - piemēram, kamēr jaunie īpatņi iepazīstas ar lidošanas prasmēm, apgūst tās. Jo tieši jaunie putni ir visneuzmanīgākie un to bojāejas daudzums ir krasi lielāks nekā jau pieaugušiem indivīdiem. Kā vēl viena iespēja mazināt sadursmes ar vēja turbīnām, ir aprīkot tās ar speciālām ierīcēm - ultraskaņas akustiskajiem novērsējiem, jeb ierīcēm, kas savā veidā atbada putnus no tuvošanās konkrētak objektam - šinī gadījumā - vēja ģeneratora lāpstiņām. Vēl ir arī tādi ieteikumi, ka turbīnas lāpstiņas vajadzētu nokrāsot purpura krāsā vai arī ar speciālu ultravioleto krāsu, kas radītu pietiekamu vizuālu līdzekli sikspārņiem un putniem, atvairot to tuvošanos šiem objektiem.
Problēmai tiek pievērsta uzmanība un cerams, ka šī problēma tiks kaut kādā veidā novērsta daļēji vai arī pārskatīta savā būtībā, jo nav noslēpums, ka vēja turbīnas tiek uzstādītas arvien vairāk. Tas saistīts gan ar klimata izmaiņām gan globālo vēlmi novērst siltumnīcas efekta palielināšanos. Tomēr galvenais kāpēc tā ir aktuāla - putni un sikspārņi, jo izzūdot šiem dzīvniekiem (ērgļiem tai skaitā), barības ķēde tiks pārrauta un tad sekas ir diezgan grūti prognozēt.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru