foto: petmoo.com
Vegānisms pasaulē pēdējos gados ir pieaudzis ļoti ievērojamos apjomos. Vien ASV trīs gadu laikā (no 2014. - 2017) vegānu pieaugums mērāms ar 600% atzīmi. Cilvēkiem tas ir populāri, tad ir modē un tas ir pat ļoti vērtīgi, ja tam iepriekš sagatavojas. Bet ko darīt ar mājdzīvniekiem? Vai tie ir spējīgi būt vegāni? Vai vispār ir labi mājdzīvnieku barot ar vegānu pārtiku?
Mūsu mājdzīvniekiem pārtika tiek ražota tāpat kā mums - industriāli. Tiek lēsts, ka 2017. gadā ogļskābās gāzes izmešu daudzums, kas radies no mājdzīvnieku pārtikas ražošanas, ir aptuveni 64 miljoni tonnu. Un tā tas esot ik gadu (ar tendenci, gan jau ka palielināties). Ja to pārvērš cilvēkam saprotamā versijā, tad tas būtu tāpat kā ja visu gadu 13 miljoni auto nepārtraukti brauktu pa ceļiem.
Bet arī šajā statistikā ir nedaudz aizmirstu faktu. Šis cipars atspoguļo tikai to, cik radīti izmeši industriāli ražojot pārtiku, bet netiek ņemti vērā papildus fakti - cik daudz izmešu radīts piegādājot ūdeni, lai izaudzētu nepieciešamās sastāvdaļas, cik meža izcirsts lai būtu kur to audzēt, cik nepieciešams sastāvdaļu transportam un vēl daudz citas sīkas, bet būtiskas nianses.
Pielīdzinot cilvēkiem, arī ir sava veida statistika, proti, 2017. gadā zinātniski pētnieciskais žurnāls PlosOne publicēja pētījumus, kuros ir dati par to, ka ASV vien kaķu un suņu īpašnieki iegādājušies pārtiku saviem mīluļiem uz tādiem apjomiem, kādus visa gada laikā apēd 63 miljoni amerikāņu. Tad diez cik tur ir suņu un kaķu, citu mājdzīvnieku.... Pētījums pieejams šeit
Līdz ar to, daudzi cilvēki ir aizdomājušies par to, vai tiešām nevarētu barot savus mīluļus ar vegānu pārtiku. Iespējams, bet te atkal ir juridiskā un likumdošanas puse, jo, redz, piemēram Lielbritānijā ir īpašs likums, kura normatīvi paredz to, ka mājdzīvnieka īpašniekam ir pienākums "nodrošināt dzīvniekam pienācīgu barību". Ja pats īpašnieks nevēlas uzturā lietot proteīnu (gaļu) saturošus produktus, tā ir viņa izvēle, bet kas attiecas uz dzīvniekiem, tad šeit tāda visatļautība nav. Mājdzīvnieka (piemēram, suņa) pārtikā obligāti ir jābūt proteīniem, un to nosaka likums ikvienā valstī, jo individuāli šie likumi nekur vēl nav piedzīvojuši vegāna tipa grozījumus.
Kaķi un vegānisms ir vēl lielāks drauds. Kāpēc? Tā iemesla pēc, ka kaķi savā organismā nespēj sintezēt specifisku proteīnu - taurīnu. viņi to uzņem no pārtikas, galvenokārt ar lielopa, vistas vai zivs gaļu. Ja kaķim netiek nodrošināta šī proteīna uzņemšana, tad faktiski var teikt, ka agrāk vai vēlāk tam klāt būs slimība, konkrētāk - paplašinātā kardiomiopātija (jeb sirds mazspēja, nespējot pumpēt asinis nepieciešamajā apjomā). Sirds mazspēja un līdz ar to ķermenim nepietiek skābekļa un līdz ar to, sekas ir letālas.
Bet ir arī labā ziņa, kaķu īpašniekiem. Itālijā ir viens uzņēmums, AMI, kas ražo kaķiem vegānu pārtiku, kurā ir daudz taurīna un citu kaķim tik ļoti nepieciešmao proteīnu, turklāt, tas ir vegāniska tipa.
Ar kaķiem tā kā būtu skaidrība, bet kas ir ar suņiem? Ja ņem vērā to, ka tie cēlušies no vilkiem, tad to pārtikā noteikti šad tad, pēc iespējas, ir bijusi gaļa. Gaļa, olas un dažādas ogas, pat zāle, kā nu kuro reizi. Bet vai suns ir spējīgs ēst tikai vegāna tipa pārtiku? Kā uzsver Britu Veterinārārstu Asociājas prezidente Dos Santos, tad "teorētiski ir iespējams suņiem dot tikai veģetāru pārtiku, tomēr to izdarīt ir daudz grūtāk nekā domājams."
Uzņēmums, kas cenšas ražot vegānu tipa pārtiku suņiem - Bethencourt, aizsāka šo brīvo tirgus nišu aizpildīt 2018. gada martā. Viņu ražotajā pārtikā suņiem ir daudz proteīna, kas balstās uz aļģu tipa augiem, kuru sastāvā ir ļoti daudz... rauga. "Skatoties uz biomasu, mēs redzam ka tajā ir aptuveni 40% proteīna, bet labā steikā tā saturs ir tikai 30%," saka Rons Šigeta, Bethencourt līdzīpašnieks. Tāpat šajā specializētajā suņu barībā ir arī sēnes, kas aug uz miežiem, jo "tās esot daudz tuvākas dzīvnieku valstij nekā augu valstij." Tomēr, neskatoties uz to, viss sastāvs tiek norādīts kā vegānisks.
Ir vēl arī cita iespēja - Filadelfijā ir uzņēmums, kas ražo pārtiku suņiem, izmantojot... circeņus (sienāžus, ja gribat). Tas skaitās vegānisks, bet satur daudz vairāk proteīna nekā pat gaļa. Pašos sienāžos vidēji no to svara ir 65% proteīna. Tāpat zināms, ka Āzijas reģionā daudzi cilvēki ēd sienāžus jau gadu desmitiem ilgi, tādejādi izvairoties no gaļas lietošanas uzturā. Un jūtas ļoti labi. Tieši ar šādu pieeju tiek radīts arī produkts mājdzīvnieku - suņu, konservu ražošanā.
Un nedaudz interesanti fakti par sienāžiem (circeņiem): lai lielopā iegūtu 1 gramu proteīna, nepieciešams 8grami barības, kamēr sienāžos vajag vien 2 gramus barības, lai iegūtu 1 gramu proteīna. Tāpat arī sienāžiem nepieciešams daudz mazāks daudzums ūdens.
Bethencourt līdzīpašnieks pats arī esot pamēģinājis to, ko pārdod un saka, ka nedrīkst tirgot neko iepriekš to nepamēginot. Esot ļoti labs.
Kopsavilkumā var teikt, ka ir iespējams barot mājdzīvniekus ar tikai vegāna tipa pārtiku, tomēr tā ir rūpīgi jāizvēlas, jāmeklē specializēta. Tikai no tā, kas pieejams ikdienas pārtikas veikalā vien būs par maz. Un mīlot mājdzīvnieku - rūpēties par to, tātad, ja vēlamies to barot ar vegāna tipa pārtiku, tātad tāda jāpērk, jo pašiem izgatavot to būs grūti. Bet tas ir nevēlams un diezgan sarežģīts process, tāpeč labāk lai suns sēž ar kaulu mutē, un kaķis ar peli, bet paši - ar dārzeni! :)
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru