foto: cyark.org/ Frederiks Flīts
Par Titānika noslīgšanu un lielāko traģēdiju jūrniecībā 20. gadsimtā, arvien ir daaaaudz un daudz teoriju. Dažas no tām ir tik neticamas, ka izlasot, sanāk pat pasmīnēt ilgāk par cilvēku nebeidzamo iztēli. Tomēr, ir viena no teorijām, kurai ir pamats būt, vieta būt, jo ir arī reāli fakti. Un viss sākas ar to, ka binoklis un atslēga… ir saistīti savā starpā. Kā izrādās.
Paziņojumi par aisbergiem tika ignorēti, tas zināms visiem. Bet tie, kuriem šis uzdevums bija uzticēts varēja paļauties tikai uz savu acu gaišumu, jo viņiem nebija binokļu. Freds flīts (Fred Fleet), kura uzdevums bija sekot tam, lai lainera ceļā neparādās aisbergs (un ja parādās, laicīgi ziņot) bija viens no tiem apkalpes locekļiem, kas izglābās. Viņš arī bija pirmais, kas ieraudzīja aisbergu. Vēlākajā izmeklēšanas gaitā viņš liecināja, ka, ja viņam būtu bijis binoklis (vai iespēja tikt pie tā), viņš būtu aisbergu pamanījis daudz ātrāk, un līdz ar to, katastrofa nenotiktu.
Varētu domāt, ka “nenogremdējamības” fakta pēc binokļus vienkārši aizmirsa paņemt, bet, kā secināts izmeklēšanas gaitā, nē, tie bija uz kuģa, bet… ieslēgti. Atslēga no šīm durvīm, skapīša, uz kuģa netika nogādāta. Situācija bija diezgan interesanta: īsi pirms kuģa atiešanas, īpašnieki nolēma izdarīt izmaiņas apkalpē - aizveitot kuģa otro virsnieku, Deividu Blēru (David Blair), viņa vietā nosūtot Čārlzu Laightolleru (Charles Lightoller). Iemesls šādam lēmumam bija tas, ka Čārlzam bija vairāk pieredzes darbā uz milzīgiem kuģiem (laineriem), kas nozīmēja, ka ja nu kuģim nāksies sastapties ar aisbergu, viņš noteikti to pamanīs laicīgi (pieredzes pēc) un novērsis sadursmi. Blērs netika uz kuģa šī fakta pēc, un… aizmirsa nodot atslēgas no skapīša, kur glabājas binokļi, savam pēctecim šajā amatā.
Atslēga tā arī palika viņa ģimenes īpašumā līdz pat 2014. gadam, kad tā pēkšņi parādījās… izsolē.
Komanda uz Titānika 1912. gadā esot sapratusi, ka atslēgas nav, bet uzlauzt skapīti binokļu pēc neviens nav vēlējies (īpašuma bojāšanas fakts toreiz vai nolaidība/slinkums/nevērība?). Piedevām, preses uzpūstā pīle par kuģa nenogremdējamību lieti noderēja kā skaidrojums - priekš kam binoklis, ja cilvēka acs tāpat spēj redzēt un gan jau nekas nenotiks.
100 gadus pēc avārijas, internetā parādījās ziņa, ka binokļu skapīša īpašnieks atstājis atvainošanās zīmīti par to, ka aizmirsa atdot atslēgu. Vot, maita!
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru