>.

trešdiena, 2016. gada 10. februāris

Cilvēciskās kļūdas

foto: wikipedia.org

Cilvēks ir tikai cilvēks, un tam ir raksturīgi kļūdīties. Tas esot viens no nosacījumiem, kas mūs nošķir no dzīvniekiem, jo mēs kļūdāmies un dzīvojam tālāk, turpretī, dzīvnieks, izdarot kļūdu, visbiežāk iet bojā. Lai nu kā, šoreiz par to, kā neliela nejaušība vai neizlēmība, nepiekāpšanās (faktiski, kļūda lēmumos, darbībās) vēlāk rada pavisam citu vēsturisko pasaules virzījumu. Tādu gadījumu ir daudz, par būtiskākajiem, kas man iepatikās, šķirstot vēstures liecības.

Kļūda firmas nosaukumā.

Britu valdību arī var iesūdzēt tiesā, iesūdzēt tiesā par neuzmanīgu kļūdu, ko pieļāva kāds no tās darbiniekiem. Situācija bija tāda - kompānija “Taylor and Son” (Teilors un Dēls) pieteica bankrotu. Tomēr tā vietā, ierēdnis, kurš pieņēma pieteikumu firmas nosaukumu uzrakstīja kā “Taylor and Sons” (Teilors un Dēli). Sekas - aptuveni 250 cilvēki zaudēja darbu, jo šī kompānija nebūt nebija uz bankrota robežas. Plus, pēcāk vēl bija tiesvedība, kur Britu valdību iesūdzēja bijušie īpašnieki par visai pienācīgu summu - 9 miljoniem sterliņu mārciņu.

Viena burta kļūda un sekas… lielas.

Garumam ir nozīme.

Francijas vilcienu uzņēmums SNCF iztērēja aptuveni 15 miljardus dolāru jaunu vilcienu iegādei. Situācija bija muļķīga tajā faktā, ka aptuveni 1300 stacijām tie bija par platu. Lai labotu šo kļūdu, bija jāveic remonti, kas izmaksāja vēl aptuveni 50 miiljonus eiro.

Emmanuels Grondeins, no vilcienu aprīkojuma biedrības par šo izteicās visai skaisti: “Tas ir kā pirkt jaunu un lielu auto, neņemot vērā to, cik liela ir garāža kur to novietot.”

Jūs darbu nedabūsiet!

2009. gadā divi programmētāji devās uz Facebook, lai pieteiktos tur darbā. Viņus sauca Brajans Aktons un Žans Koums (Brian Acton; Jan Koum). Viņiem atteica. Un žēl ka tā, jo pāris gadus vēlāk Facebook viņiem samaksāja (izpirka) viņu aplikāciju WhatsApp par 19 miljardiem ASV dolāru. Būtu pieņemti darbā, iespējams, Facebook šī nauda paliktu izaugsmei.

“Resnā pirksta” sindroms

2005. gadā japāņu treideris izdarīja kļūdu, kas viņa pārstāvētajai kompānijai izmaksāja bargu summu - 190 miljonus britu mārciņu. Viņa uzdevums bija vienkāršs - pārdot 1 akciju par 610 000 jēnu. Tā vietā viņš pārdeva 610 000 akcijas par 1 jēnu.

Neskatoties uz to, ka kompānija (Mizuho Securities) centās pār visām varēm atsaukt darījumu, Tokijas Birža atteicās to darīt, kā rezultātā, firmai bija jāatpērk pašas akcijas par toreizējo tirgus cenu.

Pārdodam Googli!

Google radītāji un tā tēvi - Larijs Peidžs un Sergejs Brins (Larry Page; Sergey Brin), 1999. gadā dodas pie Džordža Bella (George Bell). Viņi tam piedāvā nopirkt viņu radīto meklēšanas programmu un tehnoloģiju. Cena - 1 miljons dolāru. Bells noraida piedāvājumu. Google tēvi piekrīt samazināt summu līdz 750 000 ASV dolāru, taču arī tas Bellam nepatīk. Un žēl, jo šodien Google ir aptuveni 380 miljardus ASV dolāru liels gigants. Ak tu mī un žē!

Izmest naudu mistkastē.

Džeimss Hovels (James Howells) 2009. gadā iegādājas 7500 bitcoin naudas vienību. Toreiz tie neko nemaksāja. Turpretī 2013. gadā to vērtība sasniedza 613 britu mārciņu par vienu BitCoin, kas nozīmē, ka viņam piederētu nedaudz vairāk kā 4,5 miljoni britu mārciņu. Vienīgā nelaime ir tā, ka cietais disks, kurā bija visa informācija un pieeja viņa kontam, tika izmesta kopā ar datoru un tas aizvests uz izgāztuvi. Apjēdzot savu kļūdu viņš devās uz izgāztuvi un sāka cietā diska meklējumus. Grūti teikt, kā tas beidzās, jo izgāztuve bija liela, kurp nogādāja viņa datora cieto disku - aptuveni 1,5 līdz 2 metri vecu, jaunu un visādu atkritumu. Rakāties vai nē, tāds ir jautājums!

Poteru neizdosim, piedodiet!

Divpadsmit publicistikas uzņēmumi atteica JK Rovlingai publicēt viņas sacerēto grāmatu par Hariju Poteru. Tā tas turpinājās līdz Bloomsbury beidzot nolēma to publicēt. Un… viss pateicoties tam, ka valdes priekšsēdētāja astoņus gadus vecā meita viņam to palūdza. Tagad daudzi kož pirkstos, visos 10, jo grāmatas par Hariju Poteru (Arčijs Porteris) tulkotas nu jau vairāk kā 60 valodās un tās autorei ienesušas prāvu naudas summu - vairāk kā 1 miljardu ASV dolāru.

Nav komentāru: