Viena no pēdējā laikā pārsteidzošākajām un nepatīkamākajām ziņām - covid19 vīruss atklāts arī saldējumā. Tianjiņas provincē, Ķīnā, pēc analīžu rezultātiem tas atrasts trīs dažādos saldējuma garšas veidos - šokolādes, zemeņu un taro (kartupeļu paveids). Atkal Ķīna, atkal vīruss, bet šoreiz tas jau ticis līdz pārtikai, nu labi, našķiem.
Visus šos saldējumus (tā garšas) ražo viena kompānija - Tianjin Daqiaodao Food Company. Tas pats uzņēmums vēl ražo arī kūkas un citus saldētus produktus. Pagaidām vīruss atklāts tikai saldējumā, bet pats par sevi tas jau ir slikts mājiens globālā mērogā. Labi vien, ka ar ierobežojumiem un kardināliem izgājieniem Ķīna daudz nečammājas - visi 1662 darbinieki apzināti un nosūtīti momentā uz karantīnu. Prese ziņoja to, ka līdz piektdienai, 15.janvārim, tika saņemti 700 darbinieku analīžu rezultāti un tie visi bijuši negatīvi. Pārējo darbinieku analīžu rezultāti vēl gaidāmi, kas nozīmē, ka droši uzelpot vēl nevar.
Kur tad slēpjas iespēja, ka Covid19 ticis līdz pārtikai? Tiek pieļauta iespēja, ka ražošanas procesā izmantotās sastāvdaļas jau ievestas ar vīrusu. Piens un miltu pulveris importēts no Jaunzēlandes un Ukrainas. Kopējā piegādes partijas apjoms 4836 kastes, no kurām jau aptuveni 2700 tikušas izmantotas, lai saražotu pārtiku vietējam, Ķīnas, tirgum. Varas iestādes reāģējušas ātri un izsludinājušas brīdinājumu jeb aizligumu izvairīties no saldējuma iegādes un lietošanas uzturā.
Līdz šim vēl tā arī nav skaidrs, kā vīruss nonācis pārtikas produktos. Iespējams, vainīga uzglabāšanas temperatūra un higiēnas prasības, iespējams, tas nācis no dzīvniekiem, kas ar to slimi. Grūti par to spriest, jo pat eksperti nav vienisprāt par cēloņiem. Fakts paliek fakts - tie spēj izdzīvot pietiekami zemās temperatūrās un pietiekami ilgi - līdz 28 dienām. Dzīvelīgs tas vīruss.
Lieki piebilst, ka viss atgriežas pie pirmsākumiem - higiēnas un uzmanības ne tikai pret sevi, bet arī visu sev apkārt esošo. Slimnieks jau ne vienmēr apzinās to, ka ir slims un vēl retāk to, kādas viņa darbības vai bezdarbības (bezatbildības) sekas iesāk procesus, kas jau nav atkarīgi no viņa paša. Rūpīga un pārdomāta rīcība ik brīdi - tikai tas var sekmēt pandēmijas apkarošanu gan globāli, gan lokāli. Atbildība citu un sevis priekšā, bet tas mūsdienu sabiedrībā ir ļoti rets faktors. Diemžēl.